www.monikapolasek.cz

Co je fLATLAY?

Flatlay fotografie jsou stylizované fotky focené shora. Jejich popularita se rozmohla společně s Instagramem a dnes je můžete najít téměř v každém odvětví. Pro někoho se flatlay stal dokonalým marketingovým nástrojem, pro jiného fotografický směr a pro jiné chvilka relaxu a odpočinku u tvoření „něčeho kreativního a líbívého“. Do této kategorie se řadím i já 🙂

Jak FLATLAY vytvořit?

Pro začátek bohatě stačí váš smartphone, troška času a kreativní nálada.Stejně jako u focení je důležité si najít místo s dostatkem světla (pokud nevsázíme na umělé osvětlení). Čím blíže světelného zdroje budeme, tím dosáhneme světlejší fotky.

Myslete na POZADÍ, které je základním stavebním kamenem vaší flatlay fotky, Nemusíme pro nápady chodit daleko. Stačí pěkná podlaha, deska, pléd nebo třeba šála. Pozadí by fotku nemělo rušit.

Rozmysleme si, co chceme fotkou vyjádřit a podle toho si připravíme propriety. Univerzální jsou pak hrníčky, květiny, časopisy, psací potřeby, nápisy aj. Vše však záleží na cílovém vizuálu fotky. Já ráda sháním doplňky v Pepcu, H&M, Hornbachu a papírnictví.

Flatlay fotky by měly působit sladěně- harmonicky. Světlé a jemné barvy nám evokují radost, pohodu a klid. Tmavší barvy působí dramaticky a mohou nás donutit k zamyšlení. Syté barvy jsou veselé, působí energicky a člověka hned rozveselí. Jak jsem zmínila výše, musíme si určit, co má fotka vyjadřovat a podle toho vybíráme její barevnost.

Pokud fotíme pro Instagram, volíme čtvercový formát. Poslední dobou je však trendem 4:5 (abychom na společném timelinu zabrali fotkou co nejvíce prostoru).

Na závěr fotku editujeme skrze některou aplikaci v mobilu. Ráda používám Snapseed, Lightroom nebo ColorStory.

Pokud chceme tvořit kvalitní FLATLAY fotografie je to vše jen o tréninku a inspiraci. Sledujte reklamy, inspirativní instagramové profily a pak skládejte a foťte a foťte!

Za sebe mohu také doporučit návštěvu kluků z @Mocup.Space, kteří jsou na tyhle fotky machři!

MOCUP.SPACE

Jedinečné fotostudio zaměřené především na flatlay fotografii. Za značkou @Mocup.Space se skrývají nadšenci Petr a Juraj, kteří s tímhle nápadem dobývají Čechy. Úspěšně obsadili Prahu a teď útočí i v Brně. Jejich prostory Vám nabídnou chtěla bych říct až neomezené možnosti se kreativně vyblbnout a nebudu od pravdy daleko, když si dovolím tvrdit, že jeden den focení v tomhle studiu je málo. Mrkněte na jejich Instagram a přesvědčte se sami!